• UZAKTAN EĞİTİMİ DAHA VERİMLİ KILACAK 5 ÖNERİ

  ÖZEL SANCAR ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE REHBERLİK HOCAMIZ AYNUR ÖZKAN uzaktan eğitim sürecini daha aktif bir hale getirmek için nelere dikkat etmeliyiz sorusunu yanıtladı.

  Covid – 19 pandemisi nedeniyle eğitim öğretim faaliyetleri yeniden uzaktan devam ediyor. ÖZEL SANCAR ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE REHBERLİK hocamız AYNUR ÖZKAN eşliğinde öğrencilerimizin okula giderken kazanmış oldukları rutinlerini korumasını ve ailelerinde uzaktan eğitimin normal okul düzeninden farklı olmadığını çocuklarına hatırlatmalı. Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin sorumluluklarını desteklemeliyiz. Dikkat dağıtıcı uyaranları ortadan kaldırılmalı öğretmeni ve arkadaşlarıyla baş başa bırakarak evde sınıf ortamı oluşturmalıyız.

  ALIŞKANLIKLARIN VE DÜZENLERİNİN KORUNMASI
  Çocuklarımızın okula giderken kazandığı alışkanlıkları korumak için adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu durum uzaktan eğitime adapte olmalarının daha iyi sağlayacaktır. Nasıl ki öğrencilerimiz okula gelirken sabah uyanıyor, okul için hazırlanıyor ve buna göre zaman planı yapıyorsa uzaktan eğitim süresi boyunca aynı alışkanlıklarını devam ettirmeleri gerekiyor. Sabah uyanıp ders için hazırlıklarını yapmalı, besleyici bir kahvaltı yaparak ders saatinde hazır olmalıdır.

  SORUMLULUK ALMASI İÇİN ÇOCUKLARINIZI TEŞVİK EDİN
  Aile bireylerinin evde çalışması ya da evde küçük bir kardeşin bulunduğu süreçte uzaktan eğitim süresince sessiz bir ortam oluşturulması zor olabilir. Ancak eğitim başladığından itibaren gerekli ev ortamı sağlanmalıdır. Dikkat dağıtıcı uyaranlar mümkün olduğunca ortadan kaldırılmalıdır. Ailelerin eğitim ortamında bulunmamaları ve örgün eğitimde olduğu gibi çocuğun sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle baş başa olması, sorumluluk bilincini pekiştirecektir.
  Ayrıca öğrencilerin evde tek başlarına bulunmaları durumunda, ailelerin ders başlama saatlerinde çocuklarıyla iletişim kurarak ders katılmalarını ve rutinlerini desteklemeleri faydalı olacaktır.

  SOSYALLEŞME VE FİZİKSEL HAREKETLERİ İÇİN ZAMAN AYRIRIN
  Aileler eğitimin uzaktan olmasının temel amacını hatırlayarak sağlıklarını korumak için mümkün olduğunca evde vakit geçirmeliler. Ancak ders dışında mutlaka ev içerisinde çocuklarıyla farklı faaliyetler özellikle aile üyeleri ile sohbet etmek, paylaşımı artırmak çocuğunuzun sosyalleşme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilir. Yeniden uzaktan eğitime geçilen bu süreçte aileler çocuklarının duygularını paylaşmaya yardımcı olmalıdır. Çocuklar arkadaş ortamından uzak kaldıkları için üzülme gibi duyguları yaşayabileceği göz ardı etmemek lazım. Bu duyguları normal olduğunu kabul etmekle birlikte okul psikolojik danışmanıyla iletişime geçmek paylaşımda bulunmak çözümler üretmede faydalı olacaktır.

  ÇOCUĞUNUZA ROL MODEL OLUN
  Çocuklar çok iyi bir gözlemcidir ve büyüklerinin davranışlarını kendilerine model alırlar. Siz de ‘’ben çalışma köşeme gidiyorum, kitap okuyacağım, kendi işlerimi halledeceğim 30-40 dakika beni rahatsız ‘’etmeyin diyerek çocuğunuza rol model olabilirsiniz. Ama siz de bu süreçte alışkanlıklarınızı değiştirir çocuğunuza karşı net olmazsanız kurallar konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Sıkıldığında ya da dikkat dağıldığında dersi bırakmasına, televizyon izlemesine ya da oyun oynamasına izin verirseniz bir süre sonra bunu daha sık yapmaya başlayacaktır. Çocuğunuza şu an buna izin vermeyeceğinizi kısa bir şekilde açıklayarak sorumluluklarını hatırlatmanız en doğru yol olacaktır.

  MOTİVASYON VE ANLAYIŞ
  Hepimiz için zor geçen bu süreçte çocuklarımıza anlayışla yaklaşarak onlara destek olmalıyız. Çocukların olumlu davranışlarını takdir etmeliyiz. Eğer ders takibinde zorlanıyorsa evde bir pano oluşturabilirsiniz. Bu panoya haftalık ders programını o hafta öğrendiği ders konularını görselleri asabilir. Böylece hem öğrenme ortamını renklendirebilir hem de görsel pekiştireciler oluşturabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun bir çalışma köşesinin olması derslerine onun eğitimi için ayrılmış bu alana katılması oldukça önemlidir.
  Ailecek kendinize haftalık hedefler koyabilir, gerçekleşince kendinizi ödüllendirebilirsiniz.