• 2019 Okullarda yeni tatil düzenlemesi nasıl olacak? Okullar ne zaman kapanacak?

  2019 okullar tatil olacağı zaman öğrenciler ve veliler tarafından öğrenilmek isteniyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında ara tatillerden yeni bir yapılanmanın söz konusu olduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. Ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak." açıklamasını yaptı. Peki Yaz tatili kısalacak mı? Ders saatleri düşürülecek mi? Yarıyıl ve yaz tatili haricinde yeni tatil mi geliyor?

  Okullar ne zaman kapanacak? MEB okulların kapanacağı tarihi verdi. Yeni eğitim öğretim tatil günleri araştırılmaya başlandı. Öğrenciler merakla Okullarda yeni tatil düzenlemesi nasıl olacak sorusuna yanıt aramaya başladı. Okul tatilleri yeniden düzenleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim çalışma takvimine son şeklini verdi. Üzerinde çalışılan sisteme göre ara tatil sayısının artırılması gündemde. Mevcut sistemde eğitim öğretim yılı 90'ar günlük 2 dönemden oluşuyor. Peki okullarda ders saatleri düşürülecek mi? Yarıyıl ve yaz tatili haricinde yeni tatil mi geliyor? Yaz tatili kısalacak mı?

  OKULLAR NE ZAMAN TATİL OLACAK?

  Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. Ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak." açıklamasını yaptı.

  Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Yapılandırılmış ara tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılım imkanı sunulacak" dedi.

  YENİ EĞİTİM TAKVİMİ

  • 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.

  • 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.

  (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

  • 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.

  • Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.

  (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

  • İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

  • 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.

  (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

  • 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

  ÖĞRETMENLERİN TATİL TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

  Öğretmenlerin tatil takviminde ise değişiklik olmayacak. Sadece eğitim yılı kapanışı ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası yıl içerisinde alınacak. Öğrencilerin tatilde olduğu ara dönemler, öğretmen ve okulların kurumsal işleyişe yönelik ara değerlendirmelerle gerekli iyileştirmeleri yapabilmeleri için de bir fırsat olacak. Ara Tatillerde veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmeleri yapılacak.

  ETKİNLİK PLANLAMALARI ARTTIRILACAK

  Bunun yanı sıra bir ana tema başlığında; bilim, kültür, sanat ve spor alanında etkinlikler planlanacak. Çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5. Sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan Oryantasyon Eğitimi okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.
   

  YAZ TATİLİ SÜRESİ 11 HAFTA OLACAK

  13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.
   

  NİSAN VE KASIM'DA ARA TATİL

  - 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.

  - 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.

  (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

  - 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.

  - Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.

  (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

  - İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

  - 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.

  (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

  - 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

  Yeni çalışma takvimi ile öğrenciler, ara tatillerde dinlenme fırsatı elde etmenin yanında, öğrendiklerini kontrol edecek ve öğrenmelerini derinleştirecek. Ara tatiller öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için uygun bir zaman olarak planlandı.